pszczelarz
PDF Drukuj

Zwalczanie warrozy - pszczoły olbrzymie

    
  Podstawowymi problemami pszczelarzy obecnie jest zwalczanie warrozy i chemizacja rolnictwa. Tym drugim tematem przyjdzie się zająć wkrótce, natomiast zwalczanie warrozy stanowi bardzo istotny problem, ponieważ ulega ona nie tylko mutacji, ale także przemianom uszlachetniającym jej rozmnażanie. Powszechnie rozgłaszane poględy o rozmnażaniu warrozy polegające na wyłącznie  jej unasiennianiu wsobnym przyjęto jako pewnik i nikt jak dotąd na poważnie nie zajmuje się przypadkami unasienniania krzyżowego - czyli jeśli jest to unasiennianie osobników niespokrewnionych z sobą. Takie zjawiska następują wtedy jeślli zalewane są gniazda pszczół, lub jeśli panuje głód. W tych okolicznościach czerwiu do zasiedlenia jest mało i lokuje się ona po dwie do komórki. Wg moich doświadczeń nie wchodzi ona po 3 lub 4, tylko właśnie po dwie, wówczas samiec warrozy A unasiennia samice warrozy B i odwrotnie. Pszczoła z komórki nie wygryza się po 21 dniach, ponieważ najczęściej zamiera i pszczoły komórkę otwierają po 27 - 30 dniach od zniesienia jajeczka . W tym czasie unasiennią się wszystkie samice warrozy i z komórki wychodzi ich nawet 10. Warroza taka w czwartm pokoleniu jest bardziej żywotna bo żyje ponad rok, składa do 8 jajeczek , a do komórki w celach reprodukcyjnych wchodzi od razu po wyjściu z komórki matecznej. Ponadto samce pozostające na martwej pszczole unasienniają nadal nieunasiennione wcześniej samice które wyjdą jako nieunasiennione z poprzednich komórek.  Warroza taka po 5szt siedzi pod czerwiem, a potem przed zasklepieniem z jakiegoś powodu zostają tylko dwie. Warroza ta siedzi o wiele częściej w tergitach pszczół, z tego powodu jest niewidoczna dla pszczelarza. Z tego powodu również dotychczasowe metody zwalczania takiej warrozy są absolutnie nieskuteczne.


Całość , wraz z doświadczeniami opisałem w e-booku ,,Moje pszczelarstwo" patrz www.pszczelarz.c0.pl

Mając tego typu problemy eksperymentowałem z rozstawem ramek w celu wyduszenia warrozy przez larwę. Ostatnio / 4 lata/ Hoduję pszczoły olbrzymie, które samoczynnie pozbywają się warrozy, bez ingerencji środków chemicznych i innych działań pszczelarza. Pszczoły takie dorastaja do 160 mg i więcej,  oraz 18 mm długości. Spotykam sporadycznie osobniki które mają blisko 20 mm. Dla niedowiarków prezentuję zdjęcia pszczół olbrzymich. . W rodzinie takich pszczół o długości 18 mm jest bardzo dużo.Pszczoły te pozbywaj ą się warrozy w sposób niezauważalny- w takich pszczołach warroza po prostu nie bywa. Wyhodowanie pszczół olbrzymich nie jest takie do końca proste, chociaż opiera się na rozstawieniu środków ramek na odległość powyżej 41 mm

Zdjecia pszczół olbrzymich wraz z porównaniem do 20 groszówki, która ma średnicę 18 mm,  wkrótce zamieszczę na str. www.pszczelarz.c0.pl w temacie jak wyżej ;, ZWALCZANIE WARROZY - PSZCZOŁY OLBRZYMIE.

 
PDF Drukuj

 

 

MIODOWE ŚWIĘTO - BAZA NIEZABYSZEWO 80

19 SIERPNIA 2018r. od godz. 14.00

 


PIS , PO zna jedno tango-
-Pieśń własnego przyogonia,
To jest jedno wielkie szambo-
- ja głosuję  na BIEDRONIA

                                                       SABARDPrzegorzan kulisty - pyłek, nektar i paliwo do podkurzaczy Opryski - istotne, powszechne zagrożenie dla pszczół i ludzi.
Samolikwidacja Warrozye-book

pt ,,MOJE PSZCZELARSTWO"

( kliknij w obraz płyty CD aby poznać szczegóły )

 

 

        


 
Joomla extensions by Siteground Hosting