Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Ścianka z szybami
PDF Drukuj
ELEMENTY SZKLANE i KALORYFER
1/  Zastosowanie elementów szklanych w ciemnej ściance ula


Tak wygląda rodzina pszczela 25 marca 2009 w moim szklanym ulu. Wieczorem zajmuje cały korpus górny a kłąb od dołu jest na wysokości 4 cm od dolnej beleczki dolnej ramki korpusa dolnego . Rodzina zazimowana była jako rodzina średnia i lokowała się tylko w korpusie górnym. Obecnie jest to chyba zdecydowanie najsilniejsza rodzina w tej pasiece gdzie stoją typowe ule wielkopolskie. Oceniam że obecnie połowa stanu pszczół w tym ulu to pszczoła młoda - tegoroczna, która kilka dni temu przy temp 4 stopnie dokonała oblotu.  25 marca gdy dokonały oblotu pszczoły w tej pasiece, pszczoły z tego ula już nie oblatywały.
   Moje nowe ule nie do końca spełniają moje oczekiwania. chociaż najsilniejsze rodziny w nowych ulach są silniejsze nieco od rodziny w ulu szklanym, to skład rodziny niestety jest mniej korzystny - jest zdecydowanie więcej pszczoły starej i mniej czerwiu. Chcę za wszelką cenę zbudować ul dorównujący rozwojem temu szklanemu i dlatego swój nowy ul zmodernizowałem i jest już takich uli 11. Zmiana w budowie polega jedynie na zastąpieniu w ciemnej ściance dwóch deseczek szybką , oraz wykonanie szklanej deski wylotowej. Ale to nie wszystko. Za szybką jest aluminiowa blaszka o wymiarze ramki z wycięciami umożliwiającymi ruch ogrzanego powietrza a w dennicy też blaszka - zaraz za szkłem. Mierząc temperaturę w 5- ciu rodzajach uli , tj w ulu wielkopolskim jasnym, ciemnym ,moim bez szybki i z szybką , oraz w ulu szklanym wychodzi przy zerowej temperaturze  na zewnątrz w pełnej operacji słonecznej że wewnątrz uli jest odpowiednio 3 , 6 , 9 , 13 i 15 stopni- mierząc tę temperaturę przy tylnym ociepleniu - tuż za kłębem. Jak widać z zestawienia temperatura w ulu z szybką i wkładkami blaszanymi bardzo zbliżyła się do temperatury w ulu szklanym. Za wcześnie na wnioski, ale w tej chwili - od 17 marca w ulach są termometry i mam już rozeznanie jak jest przy temperaturach zewnętrznych od zera do plus 7 stopni. Czekam na dalsze gdzieś do 20 stopni na zewnątrz i taką tabelę zamieszczę pod tą treścią , po skończeniu mierzenia temperatur. Tak do końca pomiary nie są miarodajne, ponieważ ul szklany stoi w cieniu śliwki, ponieważ zbyt wysoko świecące słońce już w kwietniu narobić może  zamieszania , ale promienie docierają do niego i mają istotne znaczenie. No i klops!!! zrobiłem oprócz tych 11 uli jeszcze 50 i jak się potwierdzą moje przypuszczenia to jesienią będzie zamiana deseczek na szybki. jak tylko zdążę to pomaluję jeden z nowych uli i go jak najwcześniej zasiedlę, by łyknąć trochę wiadomości jeszcze wczesną wiosną.
Elementy blaszane w ulu spełniają dwie role-  akumulują ciepło i grzeją powietrze z każdej swojej strony a oprócz tego chronią woszczynę przed roztopieniem przez słońce - bo tak się dzieje nawet w lutym gdy promienie słoneczne padają przez szybki prostopadle na plaster - jak w topiarce słonecznej. Stalowa blacha ocynkowana grzała się zbyt mocno w miejscu na przeciw szybki gdzie jest pomalowana na ciemny kolor / na zdjęciu /. Taka sama blacha aluminiowa ma na przeciw szybki temp niższą, ale za to bardziej ciepła jest tam gdzie słońce nie pada / lepsze przewodzenie ciepła/ więc lepiej spełnia moje oczekiwania.

Może i mam wariackie pomysły ale coś bardzo mi się zdaje że namieszam tym ulem w pszczelarstwie polskim i nie tylko.