Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Rośliny pszczelarskie
PDF Drukuj

Chryzantema wysoka

Jakiekolwiek uprawy do celów pszczelarskich maja sens jeśli wpływają w zdecydowany sposób na polepszenie rozwoju pszczół i tak nasadzenie kilku drzew lipy nie da nigdy tego co 1 ar chryzantemy wysokiej kwitnącej we wrześniu albo szpaler wierzby Kublera kwitnącej w marcu. Jakiekolwiek zasiewy obok pasiek stacjonarnych w czasie sezonu- latem oczywiście mają sens jeśli jest to znaczący obszar dopasowany do wielkości pasieki. Wprawy polowe jednak są zbyt drogie, więc komponując szpalery wiosenny i jesienny stworzyłem go z roślin trwałych wysadzanych, lub wysiewanych w konkretnym miejscu raz na kilkadziesiąt lat . Następna cechą jaką powinny charakteryzować się takie rośliny to odporność na zachwaszczenie i brak szczegółowych wymogów nawozowych. Porządaną cechą jest też samosiew takich roślin ukorzenionych w jednym miejscu. Np. przegorzan wysiany punktowo na nieużytki mnoży się z własnych nasion strącanych przez wiatr. Inaczej mówiąc rośliny wysiane w jednym miejscu - bez jakichkolwiek pielęgnacji powinny dać sobie radę z chwastami i namnażać się dookoła rośliny macierzystej. Idąc za ta myślą stworzyłem moim pszczołom niezłą taśmę roślin - przede wszystkim pyłkodajnych kwitnących wczesną wiosną i późnym latem i jesienią.

Szpaler jesienny- rozsadnik . KONIEC SIERPNIA . przekwitnięty przeg0rzan kulisty, rozkwitająca chryzantema wysoka  /fiolet/ i nawłoć pospolita, przekwitający na pierwszym planie dzielżan jesienny. Ciemnozielony szpaler astra który zakwitnie pod koniec września

  Moje centralne pasieczysko buduję w taki sposób aby był możliwy dostęp pszczół do pyłku w okresie kiedy pszczoły stoją na pasieczysku czyli do końca kwietnia wiosną i con od 15 sierpnia latem oraz przez całą jesień.- w takiej ilości by mogło tam stacjonować 150 uli.  Właśnie tyle ich jest tej jesieni.
  Wczesną wiosną zakwitają dwie odmiany leszczyny - wczesna i późna. Ub 2010 r jeden z sąsiadów zasadził w odległości 150 m od pasieczyska ok 4 ha leszczyny - będzie więcej i wcześniej na wiosnę jeśli będzie ciepła.  Termin kwitnienia nie pozwala pszczołom wykorzystać go każdego roku, jednak pyłek z leszczyny podobnie jak z wierzby ma największą wartość dla pszczół. Jeśli trafi się choćby jeden dzień lotny w czasie kwitnienia leszczyny to pszczoły go na pewno skutecznie z tej odległości wykorzystają.. Na glinianych polach przyległych do pasieczyska kwitnie w marcu dziko rosnący podbiał. Jest on rozrzucony na obszarze ok 4 ha odległych od pasieczyska do 300m.

Wpis 12 marca 2014 r

          Wierzba najwcześniejsza. Zawsze sądziłem że wierzba Kublera kwitnie najwcześnie. Kiedyś znalazłem drzewoktóre wydawało mki się że kwitło razem z wierzbąś Kublera, więc  skąd wziąłem sztorby i teraz jest kilka wierzb które zakwitły 3 dni temu. Wierzba Kublera jeszcze nie kwitnie, ale za 3 dni już będzie kwitła, więc nowa wierzba wyprzedza najwcześniej zakwitającą Kublera o con 1 tydzień- to jest rewelacyjne. . Wierzba iwa zakwitnie nie wcześniej jak za tydzień, albo jeszcze później. Nowa wierzba jest podobna do kruchej, ale to nie jest wierzba krucha. Jednoroczne pędy są długie - dochodzą do 4 m, ale drzewo w cieniu pokłada się tak jak krucha. Jeśli rośnie w słońcu wyrasta bardzo wysoko i się nie pokłada. Dobrze jest poi 3 larach wzrostu wierzbę przyci.ąć na wysokości 1 m - 1,5m nad ziemią, wówczas wzmacniają się korzenie, a i konary się zagęszczają.


      oblot pszczół na tej wierzbie jest imponujący- pszczoły bardzo szybko nabierają pyłek- robią to prawie w miejscu - czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Kwiatostany na gałęzi są w 6 rzędach- - przemiennie - są grube i długie


Ta wierzba rośnie na wietrze - straciła wiele kwiatostanów- podczas wiatru obijają się i opadają na ziemię.

Widać długie jenoroczne pędy które trudno złamać.

             Zdjęcia zrobione są dzisiaj 12 marca- pszczoły tę wierzbę oblepiły. Widać że jest na niej ogrom pyłku. Każda pszczo.ła na odnóżach ma pyłek. Nie doceniałem tej wierzby dotąd. Z tego co obserwują jej pyłkodajność przewyższa iwę zdecydowanie, a fakt że zakwita zaraz po olsze, a wierzbą Kublera i iwą stawia ją jako następne ogniwo taśmy wiosennej i już od tego roku po przekwitnięciu będę ją namnażać intensywnie wokół pasiek. Wierzba z powodu długich gałęzi na których są kotki męskie na wietrze dużo ich traci , w związku z tym wskazane jest wysadzać ją w terenie zacisznym. jednoroczne gałęzie mają kwiatoistany na długości nawet 2 m. Trzeba przyporządkować jej nazwę, b o żadna z znanych do niej nie pasuje.  Szukam miejsce na szpaler dla niej.

Wierzba Kublera


 
Wierzba Kublera


W marcu - zaraz po leszczynie zakwita wierzba Kublera  posadzona w szpalery okalające pasieczysko , oraz rosnąca pojedynczo w odległości do 200m od pasieki- jest jej ok 200 drzew w wieku od 5 lat do 15 lat. W bezpośrednim sąsiedztwie pasieki rosną też 4 stumetrowe szpalery wierzby Iwy- są to drzewa 5 - 15 letnie. W pobliżu pasieki ,ale dalej - do 400m rośnie dużo wierzby Iwy dziko w lesie i pośród zarośli. Tuż przy pasiece jest też rozsadnik wierzby wyselekcjonowanej spośród najbardziej wydajnych.   Oceniam że jest to wierzba bardziej wydajna od Iwy - krzew- najprawdopodobniej krzyżówka Iwy - kwitnie 7 dni po Iwie.

Bardzo pachnie podczas kwitnienia. -Cały czas mowa o wierzbach męskich dających pyłek. W pobliżu pasieki wysadziłem tego roku ponad 1000 sztorbów wierzb - różnych krzyżówek Iwy.. Na uwagę zasługuje też kilka drzew śliwy ałyczy które kwitną w kwietniu. /zdjęcie niżej/


śliwa ałycza


Obok pasieki mam 2 ha koniczyny, a że jest to teren gliniasty to wiosną wpierw zakwita na tym obszarze krokus,  mniszek lekarski./ mlecz/Te rośliny stanowią podstawowy szpaler wiosenny. W zasadzie pszczoły na tym pasieczysku stoją do ok 15 - 20 kwietnia a potem pozostaje tylko część.Przekwitł krokus, kwitnie mniszek, a za kilka tygodni zakwitnie na tym samym obszarze koniczyna biała.
Dzielżan jesienny


Podstawowy szpaler jesienny stanowią u mnie rośliny trwałe - kwitnące od lipca do śniegu. Ok 20 lipca zakwita purpurowo dzielżan dający pszczołom nie tylko pyłek ale i dużo nektaru i kwitnie do końca września, ale nasilenie kwitnienia przypada na pierwszą połowę sierpnia.Przegorzan kulisty - ruski

Chryzantema wysoka - kwitnie od końca sierpnia przez cały wrzesień.Zaraz parę dni po nim - ok 1 sierpnia zakwita przegorzan i kwitnie do 20 sierpnia. Ok 15 sierpnia zakwitają nawłocie a po nich - ok 25 sierpnia zakwita chryzantema wysoka.   Chryzantema kwitnie do połowy października, lecz nasilenie jest ok 10 września. O ile przegorzan i dzielżan dostarcza pyłek w czasie jesiennego przygotowania pszczół zimujących, toi chryzantema wysoka kwitnie w końcu podkarmiania i po nim. Więc pyłek z niej pszczoły magazynują i jest zużywany na bieżąco lu pod koniec jesieni.  Ostatnia roślina mojego jesiennego szpaleru zakwita pod koniec września lub na początku października i jest nią aster wysoki - niebieski i kwitnie intensywnie przez cały październik i czasami przez listopad - do śniegu.  Z tej rośliny korzysta zawsze tylko część rodzin pszczelich- przede wszystkim te które mają czerw w okresie najpóźniejszym. Raz na kilka lat , jeśli jest zimna jesień pszczoły z tej rośliny prawie nie korzystają.
aster wysoki niebieski
Aster wysoki biały w szpalerze wierzb. Kwitnienie również póżne \kwitnie dłużej niż aster niebieski. Bardzo silnie się krzewi - wydaje długie kłącza. Paskudna roślina z tego powodu w ogrodzie, bardzo szybko dostaje grzyba na łodygach. Jeśli jest ciepło to w październiku intensywnie oblatują go pszczoły. Daje dużo pyłku ale mniej niż niebieski

Wszystkie wymienione rośliny dają ogrom pyłku. Ich obecność wczesną wiosną , późnym latem i jesienią zabezpiecza pszczoły przed brakiem pyłku w tym czasie, stymulując rozwój i ograniczając rabunki. Zarówno wiosną jak i jesienią zapotrzebowanie pszczół na pyłek jest ogromne. Większość chłodnych dni nie pozwala ani dobrze pyłkować roślinom polowym, ani pszczołom daleko latać po pyłek. Większość z moich roślin nektaruje i pyłkuje w temp poniżej 10 stopni , a na przegorzanie i chryzantemie trzmiele i osy pracują w temp poniżej 5 stopni. Np facelia pyłkuje znacząco dopiero powyżej 19 stopni. Jako uzupełnienie szpaleru jesiennego od tego roku będę uprawiać facelię. Kiedyś zszedłem jej uprawy . Obszar jej nie będzie jednak przekraczać 0,5 ha i będzie siana na kwitnienie sierpniowo- wrześniowe / siew na początku czerwca./. Późniejsze kwitnienie facelii jest mało ekonomiczne.

łącznie z pożytkiem najpóźniejszym do ula - najczęściej w pyłku dostają się mikroorganizmy- które w każdym okresie przyspieszają metabolizm. Jeśli w terenie panują pszczele choroby to niestety w tym okresie może następować ich intensywne zarażanie tą drogą. Mając takie plantacje w pobliżu dużych poasiek należy jesienią mocno zadbać o zdrowotność poszczególnych rodzin.