Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Ul śmietnik
PDF Drukuj

Zawsze w pasiece są jakieś ramki felerne z podejrzanym pokarmem np po zsypywanych pszczołach, lub z czerwiem czy ramki z pyłkiem z którymi nie wiadomo co zrobić. Czasami są to ramki po padniętych pszczołach bez wyraźnych oznak chorobowych. Jesienią pozostają takie ramki po likwidacji ulików czy rodzin zsypywanych z jakiegoś powodu. W ulu takim jest zawsze matka kaukaska, jako że jej odporność na choroby według mnie jest największa. Do tego ula wkładam też sporadycznie ramki z grzybicą. Kaukaskie skutecznie grzybicę likwidują. Ramki wycofywane z tego ula są bezwzględnie likwidowane w całości po odzyskaniu wosku. Jeśli pozostaje mi w sezonie dużo takich ramek z pokarmem to go odsklepiam i nastawiam na ulu nawet 6 korpusów wielkopolskich ,przy czym matka w tym ulu zawsze jest w dwóch korpusach. Z tego ula często pozyskuję same pszczoły do zasiedlania ulików- ale to tylko wtedy gdy poza wszelką wątpliwość nie przywlecze się wraz z wstawianymi ramkami jakiejś choroby. Przed trzema laty nie mogłem tego robić ponieważ miałem sporo grzybicy którą ten ul oczyszczał i nie chciałem ryzykować rozwleczenia jej po ulikach.
Ul śmietnik stoi zawsze oddalony od pozostałych uli na pasieczysku o co najmniej 10 m i jeszcze oddzielony zaroślami, by uniknąć nalatywania z niego pszczół do innych uli, a tak z reguły dzieje się w wietrznej pogodzie.
Jako że ul jest wyłącznie producentem pszczoły a nie miodu- wiosną otrzymywał również pełne ramki po zsypywanych pszczołach zarażonych nozemą- wówczas pszczoły otrzymywały również fumagilinę. Pszczoły w tym ulu pobudzane są do intensywnego rozwoju nawet kosztem zapasów i o dziwo nigdy w sezonie nie chorują i przez 5 lat utrzymywania go pszczoły w tym ulu nigdy nie zachorowały zimą a padnięcia zimowe są szczątkowe.