Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Poddawanie matki
PDF Drukuj

 

Jeśli zapadnie decyzja o wymianie matki w ulu zaznaczam ten fakt pineską / poz 1/ , przywożę kilka dni wcześniej ulik z pszczołami i matką unasiennioną która w nim czerwi i stawiam go obok ula w którym ma nastąpić wymiana matki. Pszczoły z tego ulika muszą dobrze oblecieć przez 2 - 4 dni, ale zwykle robię to znacznie wcześniej. Następnie usuwam z ula matkę, a ulik odstawiam w inne miejsce pasieczyska, przesuwając ul lekko w kierunku miejsca gdzie stał ulik. Praktycznie wygląda to tak że w pasiece najpierw usuwam matki a dopiero potem sukcesywnie przestawiam uliki i wyszukuję w nich matki które mają trafić do stosownych uli... Powracające z terenu pszczoły z ulika nie znajdując go w miejscu gdzie go zostawiły wchodzą do ula z którego zabrałem matkę i są łatwo przyjmowane przez pszczoły ulowe, ponieważ idą z pożytkiem. W nowym miejscu rozbieram ulik wyszukując matkę, następnie wkładam ją do klateczki z ciastem i dodaję pszczoły z ulika / raczej dużo/ i od razu klateczkę z młodą matką wkładam do ula z którego starą matkę usunąłem, ale tak by pszczoły nie mogły jej otworzyć . Do tego ula nalecą nie tylko pszczoły powracające z terenu- które pszczoły ulowe przyjmują bo idą z pokarmem,, ale także te starsze które wylecą z przeglądanego ulika i zasilą pszczoły w ulu. Przeglądając ulik w poszukiwaniu matki daję dużo dymu by pszczołę lotną zmusić do lotu i tym samym do przelatywania tam gdzie poprzednio stał ulik czyli do ula gdzie trafiła z niego młoda matka. Po poddaniu matki pszczoły które były w ulu popadają w stan osierocenia, natomiast pszczoły które naleciały z ulika dosyć szybko odszukują matkę, przez kratki klateczki pozyskują substancję mateczną i gromadzą się nocą blisko tej matki. Substancja mateczna mimowolnie za kilka godzin rozprowadzona jest po całym ulu i rano następnego dnia można przystosować klateczkę do uwolnienia matki przez ciasto, - matka przyjmowana jest w 100%

W tym miejscu trzeba zaznaczyć że uliki u mnie stoją -i matki są unasienniane na oddalonym pasieczysku od pasiek produkcyjnych. Zwykle tworzę je na pasiekach produkcyjnych i przewożę do bazy gdzie stoją ule z matkami reprodukcyjnymi, oraz na miejscu jest inkubator gdzie wylęgają się młode matki. W przypadku potrzeby wymiany większej ilości matek na którymś pasieczysku - przewożę takąż ilość ulików jaką ilość matek mam zamiar wymienić .Po tym zabiegu uliki pozostają na pasieczysku bądź są wywożone na powrót na pasieczysko reprodukcyjne- w zależności od potrzeb. Jeśli nie przewożę ulika to ustawiam go obok następnego ula w którym w następnej kolejności zamierzam wymienić matkę. W tym miejscu ulik otrzymuje nowa matkę w klateczce , w tym miejscu ona się unasiennia i gdy zaczerwi ulik od nowa cykl wymiany się powtarza.

 

W uliku po przestawieniu i zabraniu matki następnego dnia są tylko pszczoły młode które do tej pory nie latały. Te pszczoły bardzo łatwo przyjmują młodą nieunasiennioną matkę poddaną w klateczce wraz z pszczołami, ale umożliwiam jej uwolnienie dopiero za dwa dni ponieważ niektóre starsze pszczoły mogą jeszcze być w uliku. Po 2 dniach starej pszczoły w uliku już nie ma.

W obecności starej pszczoły- pszczoły w uliku po zabraniu młodej czerwiącej matki bardzo niechętnie przyjmują nową nieunasiennioną i trzeba to rozłożyć w czasie - stworzyć im sytuację bez wyjścia a i to czasami kapryszą .

Dzięki takiemu manewrowi w ulu zacznie natychmiast czerwić młoda matka z ulika ,a w uliku przyjęta będzie i przygotowana do naturalnego unasienniania następna młoda matka. Ten system pozwala na uzyskanie z jednego ulika do 6 młodych unasiennionych matek w sezonie, oraz stałe zasilanie pszczołami uli z których usuwa się stare matki. By te wszystkie manewry ulik spełniał i wytrzymywał musi mieć właściwą pojemność i pierwszej młodej matce trzeba pozwolić ulik całkowicie zagospodarować. Ulik taki czasami wymaga zasilenia okresowego czerwiem na wyjściu, a podczas pierwszego zasiedlenia również wyposażyć go trzeba w przesadną ilość pyłku w ramkach. Ilość pyłku należy uzupełniać na bieżąco jeśli zauważy się jego brak. Odbieranie okresowe lotnej pszczoły odbija się niekorzystnie na zapasach pyłku w uliku, a jeśli go nie ma młoda unasienniana matka opornie wchodzi w czerwienie. Okresowe poddawanie pyłku i czerwiu na wyjściu ma konkretny związek z ilością wyprowadzonych matek z jednego ulika, ponieważ ogranicza się do minimum ilość dni w których matki w uliku nie czerwią. Dobrze jest pasiekę z ulikami zlokalizować z dala od pasiek produkcyjnych i obcych pszczół by proces własnego nagromadzania pyłku był jak najefektywniejszy- w ulikach stojących na pasieczyskach produkcyjnych z średnim pożytkiem , zapasy pyłku w ulikach trzeba sukcesywnie uzupełniać.

W dni pochmurne trzeba rozważnie wyznaczać moment dostępu pszczół do młodej matki, ponieważ pszczoły nie latają i w uliku może być dużo pszczoły starej opornie przyjmującą nowo podaną matkę po zabranej matce młodej. Te wymiany zaplanować najlepiej na dni lotne z dobrym pożytkiem , a w uliku dodatkowo pszczoły podkarmiać rzadkim syropem / 1 litr/.z dodatkiem jakiegoś zapachu np kropli miętowych. Do planowej wymiany matek w całej pasiece 50 ulowej wystarcza 5 - 8 ulików produkujących rocznie do 6 matek - przy założeniu że 75% matek w pasiece się wymienia. Tę metodę poddawania matek stosowałem tylko w tym sezonie ale z uwagi na efekty godna jest polecenia.. Nowe uliki które powstają do nowych uli mają ten proces jeszcze ulepszyć, ale dopiero przyszły sezon pokaże jakie będą tego efekty.