Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
Wymiana matek
PDF Drukuj

Wymiana matek w nowym ulu musi dopasowana być bardzo mocno do warun ków jakie aktualnie panują . Spośród najważniejszych szczegółów tych warunków jest to z jaką wiosenną dynamiką opszczoły się rozwijały do 1 maja. Zwykle jeśli panuje ciepła pogoda z dużą ilością dni słonecznych,jeśli nie planujemy wycofywać czerwiu zasklepionego,  w najsilniejszych rodzinach istnieje konieczność wymiany matek w okresie od 10 - 20 maja i to na nieunasiennione. Taka konieczność istnieje tym bardziej im większe czerwienie było od 15 kwietnia do 1 maja. W tych ulach w tym czasie przy dobrym pożytku matki czerwią w pobliżu 4 tyś jajeczek dziennie. Nie trudno przeliczyć że po 15 maja nastąpi silny bum rozwojowy i przy osłabieniu pożytku nastąpi w większości rodzin nastrój rojowy. To oczywiście się steruje, ale w skrajnym przypadku trzeba bez dyskusji w tym czasie wymienić matki. Ta wymiana jest wygodna, matki młode rozpoczynają szybko czerwienie, a przerwa w czerwieniu nie wpływa zbyt mocno na produktywność rodziny. Jeśli młoda matka rozpocznie czerwić , a ul ma dobre wietrzenie, nastrju rojowego nie będzie.

  Coraz bardziej zmierzamy jednak do gospodarki intensywnej, w której wyklucza się przerwy w czerwieniu, zagospodarowując czerw z nadprodukcji do wzmacniania rodzin słabszych i tworzenia odkładów. W tej wersji konieczne jest produkowanie matek zapłodnionych przed podaniem ich do rodziny produkcyjnej w której usun ęło się matkę starą. Ten zabieg stwarza pszczelarzom dużo trudności, ponieważ jego skuteczność zależy od wielu czynników. żeby wyeliminować czynniki zależne od kaprysów pszczół opracowałem metodę, dzięki której przechytrza się pszczoły zmuszając je do prawie 100% owego przyjmowania poddawanych młodych matek unasiennionych. / podawanie matek unasiennionych - w temacie pszczelarzenie/
  Nowe ule w dużej pasiece przy jednoosobowej obsłudze wymagają opracowania schematu gospodarki bezrojowej, ale swoją konstrukcją ułatwiają opracowanie bieżące tego schematu w zależności od panującej sytuacji. Do tej pory każdego roku stosuję inne innowacje w tym temacie i sprawdzają się. Zmierzam jednak również obecnie do wymiany matek na unasiennione, ale od 25 maja. Wcześniej - szczególnie wycofując z produkcji matki żądliwe, za stare i ubiegłoroczne mało produktywne- w większości wymieniam je nawet nie tylko na matki jednodniówki , ale też na mateczniki - od 5 maja do 15 maja. Wymaga to wczesnego rozpoczęcia wychowu matek na własny użytek.

     Do nowych uli wprowadzam bardziej przydatne matki własnej selekcji. Gwarantują one wysoką produkcję czerwiu przez 3 sezony. Z tego powodu chcę znacznie zmniejszyć pracochłonność wymiany matek wymieniając nie 80% jak czynię dotąd, lecz 30 - 40 % . Wymaga to jednak znacznego rygoru przy selekcji młodych matek po wygryzieniu i ścisłej obserwacji przez 2 dni po umieszczeniu jej w klateczce z pszczołami, oraz dokładnej ich kontroli czerwienia w rodzinkach wychowujących. Z tego wynika że matki takie poddawane są 3 dnia od wylęgu. Stosując wspomnianą metodę 4 - 5 dnia matka może już być przyjęta w rodzince  i przez nią obsługiwana. Rodzinka musi mieć conajmnie 3 ramki wielkopolskie które gęsto obsiadają pszczoły. W tej technologii matki wylęgnięte w inkubatorach nie mogą po wylęgnięciu być same bez pszczół dłużej jak 30 min. Matki pozostające w bezruchu w tym czasie tracą dużo na ogólnej witalności i później produktywności. POdane pszczoły w ilości do 15 szt pobudzają matkę do ruchu. Najlepszeprzygotowanie  matki  się jeśli cała rodzina może obsługiwać młodą matkę od wylęgnięcia, czyli podczas podawania mateczników do rodzinek, ale wtedy nie można by prowadzić selekcji i część matek byłaby z felerami.

Zobacz też poddawanie matek w temacie pszczelarzenie