Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
PDF Drukuj

                                       
Zwalczanie Nosemy
  - Treść zmieniona 25 marca 2014 r

    W wyniku spostrzeżeń które wynikają z dwóch tematów w tym dziale, a mianowicie ,,OPIEKA NAD PSZCZOŁAQMI ZIMA 2013/14", oraz ,, WIOSENNE ZWALCZANIE WARROZY" - Wyniknęły również nowe okoliczności w zakresie zwalczania NOSEMY.

       Do profilakrtycznego zapobiegania nosemie należy przystępować nie wtedy kiedy pszczoły przezimowały i pojawia się kał, ale jesienią i to najpóźniej 10 listopada.  W tym czasie można już zdiagnozować zdrowotne problemy rodziny pszczeleJ, które początkowo absolutnie nie są związane z NOSEMĄ, ale z  początkiemn zapalenia gruczołów rektalnych w jelicie prostrym. Właśnie jesienią zauważyłem, że niektóre rodziny są głośniejsze i rozkłębione.
     Pobrane pszczoły po wypreparowaniu jelita prostego miały w jelicie prostym w tym czasie rozwodniony kał, oraz były nienaturalnie zmienione gruczoły rektalne. Cały proces uaktywnienia się sporów nosemy wg mnie ma bezpośredni związek z wcześnierjszym zapaleniem gruczołów rektalnych , których główną rolą jest odwadnianie zawartości jelita prostego. W stanie zapalnym woda gromadzi się w jelicie prostym, gruczoły w stanie zapalnym nie przekazują wody do jamy ciała pszczoły i z tego powodu następuje odwodnienie organizmy pszczoły, a to stwarza warunki do uaktywnienia się sporów i nie tylko.
       Dopiero 20 grudnia zauważyłem że w tych rodzionach tworzy się znaczny osyp. 20 grudnia podałem ciasto lecznicze z rapicidem, i po kilku dniach pszczoły będące cały czas głośne zawiązały ścisły kłąb i uciszyły się. również od tego czasu osyp przestał się tworzyć.
    Część rodzin które otrzymywały większą ilość ciasta ok 10 dkg wyleczyły się do końca, natomiast część której podawałe po 4 dkg po 3 tygodniach na powrót stawały się głośne. Takie suplementowanie w innym układzie stosowałem w 2011 r, 2012 r i efekty również były 100% z tym że wówczas przewżajca ilość rodzin otrzymywała oprysk syropem z zawartością 1 procenta rapicidu. W związku z tym że podawanie ciasta jest o wiele wygodniejsze  zdecydowanie bardziej bezpieczne, a także o wiele bardziej skuteczne i bardziej praktyczne, przechodzę w zakresie zwalczania warrozy i ochrony przed nosemą na ciasto miodowo cukrowe z rapicidem o zawartoci 2 promile rapicidu. Do sporządzenia takiego ciasta potrzeba:

Skład ciasta leczniczego
1/    -5 kg cukru pudru
2/    -1 litr roztopionego miodu
3/    -1/3 szklanki wody
4/    -12 mililitrów rapicidu
Rapicid / 12 ml /rozpuszczam w wodzie
Po wsypaniu cukru pudru do miski, w środek wlewam roztopiony miód, a do niego z szklanki rozpuszczony w wodzie rapicid

Wszystko trzeba dobrze ze sobą wymieszać . Najpierw robię to łyżką, następnie ubieram gumowe rękawice- kwasoodporne  i mieszam do końca dokładnie rękoma. Chyba że ktoś ma maszynę do ciasta to może się tym posłużyć.
   Do podaweania ciasta pszczołom wykonam specjalną ramkę która będzie znajdować się w centrum gniazda. Rysunek ramki jest w temacie WIOSENNE ZWALCZANIE WARROZY. 
            Do ramki będę wkładać ciasto w ilości ok 15 dkg - 20 dkg w następujących okresach podczas zimowania:

Podanie 1/     10 listopada
Podanie 2/     20 grudnia
podabie 3/     20 stycznia
podanie 4/     10 lutego
podanie 5/       20 lutego

        Takie są założenia na zimę 2014/15 co do ilości ciasta i terminów podawania. Jako że cały proces jest jeszcze na etapie prób i udoskonalania, zarówno terminym, jak i ilości mogą się zmienić po następnym sezonie. Również ciasto wprawdzie będą dostawały prawie wszystkie rodziny, ale doświadczalnie w części, a będzie to jedna pasieka zastosuję podawanie tylko tym niekorzystnie zdiagnozowanym - czyli tym które będą głośniejsze lub wyraźnie rozkłębione.
   Ciasto midowo - cukrowe z rapicidem absolutnie nie szkodzi pszczołom  w temacie,, WIOSENNE ZWALCZANIE WARROZY" PREZENTUJĘ SIŁĘ RODZINY W ULU SZKLANYM KTÓRA DO DNiA DZISIEJSZEGO ZJADŁA OD KOŃCA WRZEŚNIA 6 KG CIASTA Z RAPICIDEM. RODZINA TA NIE DOŚĆ ŻE PRAWIE NIE MIAŁA OSYPU TO W OGÓLE NIE CHCIAŁA OBLATYWAĆ. OBLECIAŁA ZDECYDOWANIE OSTATNIA, BEZ JAKICHKOLWIEK OZNAK NIEPRAWIDŁOWOŚCI.- PATRZ ZDJĘCIE Z OKRESU OBLOTU.
     Właśnie z tego powodu, wskazane jest również suplementowanie rodzin jesienią w okresie pomiędzy wrześniem a listopadem, ale nie tak jak sugerowałem wcześniej małymi porcjami, ale większymi właśnie po15 - 25 dkg.
   Podczas podawania ciasta zimą w rodzinachy w prawidłowym ścisłym kłębie ciasto nie znika. To jest objaw zdrowia i wskazuje na to że dalsze suplementowanie jest niekoniecznie. W rodzinach w których ciasto znika - są to najdczściej rodziny głośne - rozkłębione - nie może im tego ciasta zabraknąć nawet w krótkim okredsie. Jeśli ciasto będzie w sposób ciągły w pewnym momencie pszczoły zawiązują scisły kłąb i ciasta absolutnie nie pobierają. Z tego powodu kolejne wejrzenia do uli absolutnie nie muszą wiązać się z podawaniem ciasta - jeśli  zostało, oznacza to że wszystko gra i suplementowanie nie jest konieczne- a nawet może być zbędne.
        Jako że NOSEMA powoduje w końcowym etapie zruyjnowanie jelita środkowego pszczoły i wówczas pszczoła nie potrafi wytwarza ć właściwie temperatury - trezeba zmierzaćdo działania profilaktycznego,anie do leczenia wtedy gdy jest biegunka.Jak nastąpi biegunka wwiększości rodzin już  jest pozamiatane- rodzina nawet   leczona może nie dojść do zdrowia itrzebająbędzie likwidować.Rodziny bardzo chorenawet zsypywane po 4 i leczone w końcu i tak nie  zdrowieją, ponieważ uszkodzenie jelita środkowego jest nieodwracalne.
       W przyszłoci być może będę piodawać ciasto tylko rodzinom niekorzystnie zdiagnozowanym, jednak  tegoroczne doświadczenia sugerują by taką profilaktykęprowadzić corocznie ponieważ takie sporadyczne wejrzenia do uli absolutnie im nie przeszkadzają- nie mają szkodliwego wpływu na zimowanie. Oczywiście podałem terminy orientacyjne w których będę podawać ciasto, ale zawsze lepiej jest wybrać okres w którym panują najwyższe temperatury, jako że otwieranie gniazda zawsze wiąże się z jego przechłodzeniem

   
       Jest wielką pomyłką jeśli pszczelarz jesienią, zimą i na przedwiośniu skupia się na leczeniu jednej choroby. Jeśli w ulu jest warroza to  rodzina choruje conajmniej na 6 przypadłości, natomiast jeśli rodzina jest głośna, w ulu może rozwinąć się każda choroba na którą chorują pszczoły w okolicy, a najczęściej rozwijają się biegunki ujawniające się w drugiej połowie zimowania.  Suplementowanie zimowe ciastem z rapicidem zabezpiecza pszczoły w 100% przed biegunkami i pozostałymi chorobami biologicznymi  

Standard

   Jeśli nie suplkementujemy pszczół zimą - czyli za nosemę bierzemy się pod koniec lutego lub w marcu, zawsze są już koinsekwencje jakie nsema poczyni w czasie zimowli. Regułą jest że część rodzin albo część pszczół w rodzinach które mają nosemę będą nie do uratowania. Konsekwencją nosemy jest nieodwracalne uszkodzenie jelita środkowego. Jako że pod koniec lutego najczęściej w ulach jest już kał, trudno jest skutecznie leczyć pszczoły. Rodziny w których pojawia się dużo kału mogą być nie do uratowania. Jeśli jednak tak się dzieje że podejmujemy się leczyć pszczoły, trzeba je maksymalnie cieśnić - zmniejszyć uliczki międzyramkowe- jeśli jest możliwość. Jeśli jest możliwość trzeba usunąć ramki z kałem . Miejsca gdzie jest kał a ramek nie można usunąć trzeba opryskać 1% ciepłym roztworenm rapicidu, w taki sposób by nie opryskiwać pszczół, bo w tym okresie mogą skrzepnąć. Pszczołom należy podawać w trybie ciągłym  ciasto z rapicidem o zawartości 1 - 2 promile rapicidu
.
.  
        
Jeśli jelita środkowe pszczół są mocno uszkodzone to część pszczół pobierających ciasto szybko padnie, ale jest to ta część która jest bezużyteczna, która i tak skończyłaby wkrótce żyć. Następna część pobierze najpierw trochę ciasta potem będzie przerwa i dopiero po pewnym czasie będą pobierać dalej. Zwykle jeśli już rozwinie się nosema pszczoły są słabe i trzeba łączyć. Niektóre rodziny mają tak zrujnowane jelita środkowe że nawet połączenie 4 rodzin nie przyniesie skutku i pszczoły nadal będą słabnąć. Z tego powodu bezwzględnie trzeba leczyć pszczoły kiedy jeszcze pojawia się dopiero zapalenie gruczołów rektalnych co najczęściej rozpoczyna się już w listopadzie i objawia się głośnością i rozkłębieniem rodziny. Podanie ciasta w tym czasie, i podawanie jeśli sytuacja się powtórzy pozwala na przetrzymanie rodziny bez większego uszczerbku do wiosny. Jednak matki z takich rodzin trzeba wymieniać jak najwcześniej,. by nie przekazywać choroby i nie przekazywać genów w postaci prdukowanych trutni - podatnych na skłonności do zapalenia gruczołów rektalnych.