Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
PDF Drukuj


Zabiegi przeciwrojowe w mojej pasiece

5 Październik 2011 r.

Każdy pszczelarz Wypracowuje w swojej pasiece własne matody pracy dopasowane do rodzaju uli, swojej mentalności i wiedzy. Podręczniki pszczelarskie zawierają namiastki tej wiedzy i raczej dopasowują się do standardów niż do najnowszych osiągnięć. Należę do pszczelarzy idących z początku pszczelarzenia drogą prób i błędów, a dopiero od 20 lat drogą osiągnięć nauki a już od 10 lat drogą własnych spostrzeżeń i profesjonalizmu. Podawane przez podręczniki standardowe zabiegi przeciwrojowe są zawsze zasadne, lecz wprowadziłem wiele szczegułów, które dyktuje mi 50 letnia praktyka pszczelarska i ostatnio wprowadzam je w własnej pasiece w pełnym zakresie. Dla mnie podstawowymi działaniami przeciwrojowymi które wprowadziłem w pełnym zakresie są :

20 przykazań nierojliwości

1/  wysokie dennice- 16 cm  i wylotki letnie o wysokości 10 cm na całą szerokość dennicy. Dennica posiada również     dodatkową silną wentylację
2/ Wszystkie moje ule są pomalowane na dwa kolory – zdecydowanie ciemny i zdecydowanie  jasny-  opis na stronie internetowej wcześniej
3/  Latem wylotki uli są od strony północnej, a ścianki jasne wystawione do słońca.
4/   W pasiece są wyłącznie młolde matki- matki jednoroczne i dwuletnie.  Starsze są tylko reproduktorki.
5/  W przypadku stwierdzenia przedwczesnego nastroju rojowego w pojedynczych ulach
       zdecydowanie z ula usuwana i likwidowana jest matka.
6/  W ulach od 10 maja do 10 lipca pilnuję proporcji czerwiu zasklepionego do odsklepionego musi być mniejszy od 50%
7/  W okresie od 5 maja do 10 czerwca tworzę rodzinki zarówno celem unasienniania młodych
      matek jak też stanowią one bazę rozwojową- czyli na ich podstawie tworzy się rodziny produkujące miód jeszcze w tym roku.. W rodzinkach tych zagospodarowuję nadmiar
      czerwiu zasklepionego. Zasada tworzenia rodzinek zwykle z trzech czwarta.
8/  W moich pasiekach ok 10 maja wymieniane są wszystkie matki wyprowadzające rodziny zbyt
      żądliwe
9/   W ulach wielkopolskich / 30%/ Prowadzę wiosną i w sezonie, przestawianie ramek z korpusa gniazdowego      wyżej.
10/  W ulach Sabarda przewiduję wymianę wszystkich matek dwuletnich i niektórych jednorocznych,  na młode w okresie między 10 maja a     1 czerwca.
11 Zawsze dbam o maksymalne zmuszanie matek do czerwienia przez wkładanie ramek wpierw z
     woszczyna póŹniej z wenzą w środek gniazda- zdecydowanie tę czynność wykonuję regularnie między 1 kwietnia a 10 maja.. Nigdy nie ograniczam matek w czerwieniu – ważna siła rodziny!!!
12/  W poszczególnych pasiekach wymieniam matki kompleksowo wg planu – poza małymi
      wyjątkami.
13/  Poszczególne ule z objawami wirusa lub innej choroby biologicznej które też są powodem     rojów wyłanczam natychmiast z produkcji, podkarmiam rozwojowo, leczę i w trakcie leczenia wymieniam matkę na nienasiennioną – by spowodować okresowy  brak czerwiu w ulu. Po wyleczeniu zasilane są te rodziny czerwiem zasklepionym i wystawiane do produkcji. Znane są pszczelarstwu przypadki całkowitego opuszczenia ula przez pszczoły z powodu choroby – smrodu w ulu.

14/  Przeglądy w pasiekach między 10 maja a 5 lipca są średnio co 10 dni – za wyjątkiem kwietnia gdzie okresowo musi być częściej. Rejestr faktu przeglądu w pasiece jest jednym z dwóch uproszczonych dokumentów w pasiekach- drugi to terminaż chodowli matek pszczelich.

15/  między 25 maja i 25 czerwca jeśli w okresie poprzedzającym spodziewany duży pożytek pojawi się zła pogoda z niskimi temperaturami istnieje potrzeba podkarmienia pszczół z pasieczyska rzadkim zapachowym syropem / 2 : 1 /w ilości ok 0,33 l na rodzinę , co 2 dni.

16/ W ulu musi być zawsze dużo miejsca do budowy woszczyny  na wenzie. Jeśli nie ma wyjścia to wystarczy z korpusa miodowego zabrać 1 ramkę i poszrzyć uliczki międzyramkowe. Oczywiście miód w tym korpusie nie może być zasklepiony- jeśli jest to trzeba go odsklepić .

17/ W korpusie gniazdowym trzeba regularnie wymieniać ramki zmierzając w sezonie do pełnego odnowienia gniazda na  wenzie- pszczoły lęgnące się z nowych plastrów wykazują w każdych warunkach mniejszą tendencję do rojenia się.

18/Matki reproduktorki sprowadzane z stacji chodowli matek pszczelich nie są ściśle selekcjonowane na nierojliwość. W dużych pasiekach w oparciu o ten materiał zarodowy  warto prowadzić własną selekcję na nierojliwość i miodność . W moich pasiekach   do 80% matek użytkowych pochodzi właśnie z takiej selekcji.

19/ Jeśli zdarzy się rój to po osadzeniu na con 4 ramkach z czerwiem matka zagospodarowuje ul i jest likwidowana, by w terenie nie produkować trutni z cechami rojliwości.

20 / Zaopatruję nieodpłatnie w matki pszczele okoliczne małe pasieki by zminimalizować w obrębie pasieki zarodowej ilość trutni z cechami rojliwości. I żądliwości/ ok 50 matek/