Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
PDF Drukuj


Opryski niszczą pszczoły!!!


 
Treść przeznaczona jest do rozpowszechnienia wśród rolników.
20 listopad 2011r

       Pszczelarstwo jest działem specjalnym produkcji rolnej..    Pszczoły dla środowiska dają  45  razy więcej korzyści w postaci krzyżowego zapylania roślin, oraz w postaci leczniczego działania produktów pszczelich, niż z nich ma pszczelarz.   Szacuje się że z powodu środków chemicznych w ub roku zginęło na świece 40% rodzin pszczelich, a w Polsce z powodu niewłaściwego stosowania środków chemicznych pszczelarze stracili  w niektórych rejonach kraju - połowę swoich zbiorów, oraz całokowcie 20% rodzin pszczelich.
 Pszczoły są doskonałym   biologicznym s ygnalizatorem stanu środowiska- w Chinach USA i innych krajach gdzie wiele lat na tych samych uprawach stosowano systemiczne środki owadobójcze pszczoły już nie przeżywają- cjawisko CCD masowego ginięcia pszczół.. Świadczy to o przechemizowaniu gleby która jeśli wyda kwitnącą rośline to po prostu zabija pszczoły i jak się można domyśleć- człowieka również siejąc nowe przypadki nowotworów i innych chorób

        Powodem takiego stanu rzeczy u nas jest niewłaściwe traktowanie ustawy na którą powołują się osoby szkolące chemizacyjnie  rolników. Szkolenia takie wykonują osoby nie mający żadnej znajomości problemów z zakresu pszczelarstwa, a najczęściej poświęcając w całym szkoleniu rolników 15 minut na ochronę pszzczół , cytując suche zapisy ustawy, której interpretacja jest inna jeśli dokonuje ją laik z pszczelarstwa a zupełnie inna gdy dokonuje ją pszczelarz który doświadcza częstych zatruć pszczół.. Pszczelarze domagają się by temat z zakresu ochrony pszczół na  szkoleniach chemizacyjnych  rolników przeprowadzał zawodowy pszczelarz praktyk znający  ustawę o ochronie pszczół , oraz temat i skutki niewłaściwego stosowania środków chemicznych w rolnictwie. Ponadto inbstrktorzy szkolący rolników liberalizują obostrzenia ustawy pozostawiając rolnikowi do własnej oceny kiedy  i w jakich warunkach opryski można wykonywać.
       Wykonując oprysk np na plantacje ziemniaków nigdy tak nie jest że trucizna osiądzie tylko na ziemniaki. Jeśli jest pogoda bezwietrzna , to po 30 minutach  ta trucizna jest  wykrywana w promieniu 150 m od brzegu plantacji w wszystkich kierunkach. W lekkim wietrze znoszących opryski trucizna znajduje się nawet w odległości 500m w kierunku wiania wiatru. To zjawisko nie spowoduje nagłego padania pszczół, lecz  zdecydowanie skrócenie życia pszczół robotnic, ale padają one zawsze w terenie i obserwują to pszczelarze np w czasie okresu  oprysków ziemniaków.

      Krótko na podstawie wykresu chcę wyjaśnić jakie zagrożenie dla pszczół niesie z sobą  niewłaściwe rozumienie ochrony pszczół w czasie oprysków na polach.  Dla zrozumienia tematu wykresy sporządziłem dla poszczególnych miesięcy i oznaczają one lot pszczół po wodę – kolor niebieski  i lot po nektar i pyłek kolor czerwony. Ocenia się że z silnej rodziny w polu jednorazowo może pracować w końcu maja, czerwcu i początku lipca do 30 tyś pszczół z jednej rodziny pszczelej, dlatego tę wielkość ma jednostka R w czerwcu i lipcu. I tak R-1 w kwietniu oznacza ok 3 – 4  tyś pszczół wylatujących rano po wodę , a R-2 w wrześniu oznacza 3 – 4  tyś pszczół ogółem pracujących poza ulem Rubryka ostatnia za wykresem oznacza koniec lotu pszczół w dni ciepłe, jeśli temperatury  dzienne wiosną i jesienią są powyżej 15 stopni, a latem jeśli temp w dzień przekracza 25 stopni.


   Tu będzie wykres                                      +++


        Na podstawie tego wykresu rano pszczoły  gremialnie wylatują po wodę i równocześnie po nektar, w miesiącach letniech w południe z powodu wysokich temperatur lot po pożytek się zmniejsza, a wzrasta lot po wodę , żeby po południu znowu  nasilić lot po pożytek .

        W związku z  tym że rano pszczoły do ula przynoszą wodę   z rosy na roślinach dlatego zdecydowanie żadne opryski  w godzinach rannych nie mogą być wykonywane. Kiedy rosa zejdzie dopiero oprysk miałby sens , ale wtedy np w czerwcu o godŸ 6 jest ogrmne  noszenie wody przez pszczoły i już są liczne loty po pożytek. O tej porze nawet oprysk roślin niekwitnących w pobliżu pasieki z powodu noszenia wody przez pszczoły może skończyć się całkowitą likwidacją pasieki.
          Po południu – szczególnie w czerwcu i lipcu pszczoły  czasami kończą loty  po godŸ 22 a czasami na lipach pracują w nocy, jeśli temperatura utrzymuje się w nocy powyżej 23 stopni. W rejonach kwitnienia lip w odległości do 500m od lip żadne oprtyski środkami owadobójczymi nie mogą być wykonywane, jeśli nawet najmniejszy wiatr może znosić ciecz na lipy, akacje i tp.

          Dla pozostałych upraw jeśli stosuje się środki owadobójcze - należy przyjąć godziny ustania lotu pszczół pozwalające na rozpoczęcie oprysku- jak w rubryce dot ustania lotu pszczół na wykresie. - Czyli dla końca maja  będzie to godzina 19, a dla końca czerwca będzie to godzina 20.30
            Dla środków grzybobójczych i chwastobójczych można rozpocząć opryski o 2 godziny wcześniej . Oprysk  środkami  owadobójczymi  można przyspieszyć tylko wtedy gdy zewnętrzna  temperatura spada do 19 stopni, ale nie wiecej niż o 1 godzinę i tak jeśli  koniec lotu  pszczół w najlepszych warunkach przy końcu maja następuje w temp. 19 stopni , to jeśli temperatura zewnętrzna  w cieniu o godŸ 18-tej wynosi do 19 stopni, to  taki oprysk może być wykonany.
        Rolnicy stosujący systemiczne środki owadobójczeMuszą przyjąć do wiadomości  że na zachodzie są one zakazane i w większości u nas też. Brać pod uwagę też  nasze  praktyki pszczelarskie które wskazują na to że środki te wchodzą w symbiozę z rośliną, i rośliny -  zaczynając kwitnąć trują pszczoły przez cały okres kwitnienia. Dotyczy to owadobójczych środków zawierających neonikotynoidy. Trucizna z tych środków lokuje się w nektarze i w pyłku    . www. Pszczelarz.c0.pl – temat CCD  , oraz filmy google - Bartnik Sądecki .    Dotyczy to środków z zawartością    neonikotynoidów.   Polecam W gooogle film ,,Milczenie Pszczół "'
   
         Organizm pszczoły wyposażony jest w system oczyszczania pokarmu który działa w ten sposób że przystosowalność poszczół pozwala na to że  substancje szkodliwe naturalne z roślin usuwane są w większości z kałem, natomiast środki chemiczne wiązane są w ciało tłuszczowe które zatyka przewodność narządów wewnętrznych i pszczole skraca życie- pszczoła pada w drodze powrotnej do ula z powodu nieodnawialności energetycznej. Jeśli  średni okres życia pszczoły latem wynosi 6 – 8 tygodni, to w rejonie wykonywania oprysków środkami owadobójczymi skraca się życie pszczoły lotnej do 3 tygodni lub jeszcze bardziej. Każdego roku w moich pasiekach w Niezabyszewie, Tągowiu i Dąbrówce w okresie oprysków ziemniaków znika z każdego ula  w krótkim czasie  w okresie wykonywania oprysków nawet ponad 10 tyś pszczół lotnych – zmniejszając w niektórych przypadkach zbiory o 50%
       Ub roku  w czerwcu na tym terenie spotkałem 8 rolników wykonujących opryski środkami owadobójczymi w środku dnia w godż od 11- tej do 16 tej.  - jest to pora intensywnego lotu pszczół.  !!!!!!!!
            Ustawa precyzuje szczegóły dotyczące obecności kwiatów na plantacjach opryskiwanych i obecności w sąsiedztwie roślin kwitnących , i tak nieskoszona łąka to rośliny intensywnie kwitnące z których korzystają pszczoły, nieskoszone rowy  przydrożne to rośliny również kwitnące. W wysokich temperaturach zwiad pszczeli lata na odległość do 10 km w poszukiwaniu ciekawych zapachów. A normalny zasięg robotnic przynoszących pożytek to 3 km.
          W momencie oprysku wydziela się zapach i pszczoły  szczególnie przy  braku pożytku odkrywają ten zapach, informują się wzajemnie i intensywnie tam lecą .  Dlatego jeśli stanie się tak w pobliżu pasieki, jeśli są to temperatury w których pszczoły latają – przylecą w miejsce oprysku i każda zbierze choćby troszeczkę cieczy z rośliny- nawet niekwitnącej,  żeby zbadać co to jest- najczęściej kończy się to podtruciem pszczół. Dzieje się tak również jeśli taki oprysk przeprowadzi się w pobliżu pasieki tuż przed końcem lotu pszczół jeśli jest ciepło. Wówczas pszczoły mogą ulec całkowitemu wytruciu w ciągi 1 godziny.

     W obecnych warunkach indywidualnych gospodarstw obszary  np ziemniaków jakie się spotyka i które opryskuje się w czerwcu i na początku lipca , to od 20 arów do 0,5 ha  Czas oprysku  obszaru 1 ha to w zależności od opryskiwacza od  15 min do 25 min więc zawsze można tak opóŸnić oprysk żeby  nie truć pszczół. - zależy to tylko od dobrej woli rolnika wykonującego taki oprysk. W naszych warunkach dotyczy to również oprysków na słodyszka i chowacza w rzepakach.
            W dążeniu do własnych zysków i korzyści zawsze trzeba brać pod uwagę własne poczynania czy nie są przyczyną niszczenia czyjejś pracy , wysiłków i czyjegoś majątku.
      Oprócz miodu który  produkują pszczoły  i  oczyszczają dokładnie , pszczelarze od pszczół  pozyskują  pyłek kwiatowy który stosowany jest do celów leczniczych, wykonuje się z niego leki szczególnie dla dzieci. Pyłku kwiatowego pszczoły nie oczyszczają więc każdy kto wykonuje oprysk na kwiaty czy w okresie lotu pszczół  musi przyjąć do wiadomości , że dostarcza trucizn do tego pyłku.