PDF DrukujO mnieLat 70 /1948/
  Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem w zakresie mechanizacji rolnictwa i obróbki skrawaniem- przez ok 10 lat pracowałem w swoim zawodzie. Potem kurs pedagogiczny i nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych i Technikum, a potem też w Zespole Szkół Ogólnokształcących.. Gdy rozrosła mi się pasieka potrzebowałem dużo czasu wolnego w czasie dnia dlatego wiele lat byłem wychowawcą w internacie. Porzucenie przedsiębiorstw rolnych PGR - gdzie pełniłem funkcję gł. mechanika a potem z-cy dyrektora ds technicznych związane było wyłącznie z stanem mojego zdrowia w tym czasie.
  Przygotowanie pszczelarskie to mistrz pszczelarski od 1979 r oraz rzeczoznawca chorób pszczelich od 1988r . Pszczelarstwem zajmuję się od 10 roku życia 1958r / wzmianka w apierapii/ Moje wcześniejsze pszczelarzenie było prymitywne - jak większości pszczelarzy, a pasieka była stacjonarna- po prostu pomagałem ojcu. Od 1974 roku mam pszczoły własne, były to wpierw krótko 5 uli , potem 25, potem długo miałem ok 60 uli, by chyba w 1992r osiągnąć 200 uli. Dopiero w tym roku przekroczyłem tę ilość- jest 253 - zmierzając do 300 docelowo. - ponieważ uważam że taką ilość jestem w stanie sam obsłużyć, będąc na emeryturze., oprócz tego jest to już firma i potrzebne są pieniążki.

  Moje wczesne pszczelarzenie zaczęło się od kuszki, potem były Wizyntale i im podobne, potem - ule własnego pomysłu i konstrukcji o ramce 27 x 37 cm. Taki pierwszy ul wykonałem w 12 roku swojego życia. W tych ulach - a było ich chyba 14 trzymaliśmy pszczoły z ojcem . Swoje pszczelarzenie zacząłem od uli z ramką wielkopolską , ale były to stojące obudowane stodoły z gniazdem i nadstawką wewnątrz na 12 - 15 ramek na dole i u góry. Potem kupiłem 40 standartowych uli wielkopolskich z pszczołami w Słupcy koło Poznania. Właśnie moje wielkopolskie z tymi były podstawą mojego pszczelarzenia przez wiele lat / - 60 uli/. Od 1992 roku rozpocząłem swoje eksperymenty z typami uli i ramce niższej od wielkopolskiej i ramkach wysokich. Były w tym ule Ostrowskiej, Dadanty, i obydwa typy warszawskich a także prawie 20 prototypów własnej konstrukcji, w tym ponad 10 z ramka wysoką. Miałem też sześciokątny ul na ramkę wysoką- były w nim 3 komory na ramki i matka po zaczerwieniu gniazda przeganiana była do następnej komory z ramkami z wenzą - ot taka ciekawostka. Od 1998 r do 2005 przebudowałem całą pasiekę lokując wszystkie pszczoły w jednakowych ulach wielkopolskich na dwóch korpusach podczas zimy. Od 1998 roku mocno eksperymentowałem z ramką wysoką W 2002 roku powstał ul szklany w 2003 został zasiedlony w 2004 - 2007 r ten ul szklany zmienił moje traktowanie pszczół i moje pojęcie o ulach. W 2004 powstał nowy ul prototyp drewniany, w 2006 11 szt uli nowych poprawionych w r 2008 powstała i była testowana nowa dennica wysoka 16 cm z przeznaczeniem do poprawionego ula nowego. W tej chwili /styczeń są gotowe elementy do wykonania 100 dennic, 100 daszków, 60 korpusów do ula nowego i wykonanych jest 100 półkorpusów wielkopolskich z przeznaczeniem do ula nowego. Bieżący rok to zasiedlenie do 30 maja wszystkich nowych uli i ich testowanie produkcyjne.

  Obok uli wykonałem sobie w 1980 roku miękko zawieszoną przyczepkę do samochodu 1,6m x 2,2 m a także strugarkę mechaniczną do drewna /heblarka/ oraz precyzyjną wysoko obrotową piłę mechaniczną do drewna. , a w 1997 roku wirówkę promieniową na 48 ramek i całe wyposażenie wybieralni a ub. zimy powstała przyczepa samochodowa do transportu 40 uli z wyposażeniem, o miękkim zawieszeniu na czterech niezależnych kołach w układzie tandem. Również w 2002 r wykonałem prasę do wytapiania wosku, pozwalającą cały zapas wosku wytopić jednego dnia z zachowaniem drutów na ramkach- z równoczesną dezynfekcją ramek / Wytapiam rocznie do 150 kg wosku/ Jak widać projektowanie i własne wykonawstwo sprawia mi niebywałą satysfakcję.

  Od 1988 roku zacząłem zajmować się apiterapią praktycznie/ ten temat w opisie - apiterapia/
  Moim szczególnym zainteresowaniem od dzieciństwa jest muzyka i instrument akordeon. To zainteresowanie przelałem na córki - 4 z pięciu tworzą wzięty estradowy zespół muzyczny Bulochky  www.bulochky.pl    - filmiki z ich muzyką i porezentacja płyty - Klawisze gitara basowa, gitary prowadzące akordeon, supiłka , i inne instrumenty ludowe. Prezentują muzykę każdą od estradowej młodzieżowej, ludowej , biesiadnej - po liturgię. To oprócz ula, pasieki i apiterapii jest czwartym moim życiowym sukcesem i choć w tym zespole pełnię obecnie tylko rolę kierowcy, to robię to z satysfakcją- no a jak jest miodobranie czy zbijanie uli to mam kilka par rąk do pracy.

  Plany na przyszłość - to testowanie nowych uli - dokończenie przebudowy całej pasieki , wykonanie wybieralni z prawdziwego zdarzenia i nowe nasadzenia roślin pszczelarskich, zorganizowanie przydomowego ogrodu pszczelarskiego, a także szkolenie wnuka w zakresie pszczelarskim i poświęcenie się apiterapii - propagowanie jej - tym samym produktów pszczelich z podporządkowaniem temu celowi produkcji całej pasieki.Część największego siedliska pszczelarskiego w Polsce na 150 - 200 uli  na jesiennym i wczesnowiosennym rozwoju i zimowaniu -40 arów krokusa, ok 500 wierzb własnych i ok 2000 w najbliższym sąsiedztwie, 1,5 ha przegorzanu kulistego, kilkanaście 100 metrowych szpalerów chryzantemy wysokiej astra wysokiego i kilkanaście arów dzielżanu. Oprócz tego 2 ha koniczyny białej, nawłoć,  a podbiał rośnie na obszarze ok 4 ha. W tej ilości stoją tu od sierpnia do połowy kwietnia. Obok tego własnego obszaru o pow. ok 5 ha jest 25 ha nieużytku glinianego na którym w większości rośnie to co posiałem i posadziłem przez 25 lat


Ja pilnuję pszczelarza no i pszczół-- no i  też znam się na pszczołach---- Jak brzęczą to spadam........Szklany ul z łagodnymi pszczołami własnej selekcji przez 1,5 miesiąca stał tuż przy wejściu do baru RANCHO w Kłącznie  k. Bytowa

Wnukowie Krzysiek obecnie 18 lat Igor 14. Obydwaj maja po kilka uli. zdjęcie z 2007r Mieszkają od urodzenia na rancho gdzie cały czas stoi od 50 - 70 uli.


Przyszłości pasieki nie widać spod mojej czapki. Na razie jego główne zajęcie w pszczelarstwie to ciągłe noszenie moich czapek.
      Krzysiu i Igor  -   Obydwaj mają już swoje ule z pszczelimi rodzinami, a oprócz tego większy to gitarzysta a mniejszy Igor Akordeonista - jak dziadek. U niego to wszystko musi być jak u dziadka.