Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
PDF Drukuj

                  INFORMACJE ULOWE


Do niedawna a było to chyba 12 lat temu na moich ulach były numerki - jak w większości pasiek. W ulach pod daszkami były karteczki, oraz długopisy , a musiało być ich dużo bo wiecznie gubiłem. Posiadałem książkę pasieczną gdzie godzinami zapisywałem spostrzeżenia dotyczące pojedynczych uli. Jak było do 100 uli to jakoś to było ale gdy pasieka się powiększyła zacząłem liczyć czas na czytanie , szukanie okularów długopisów i uaktualnianie numerków, aż w końcu pogubiłem się tak dokładnie że poszukałem rozwiązania dopasowanego do moich wymogów, mojego charakteru i upodobań.

 

 

 

Wyrzuciłem z uli numerki i karteczki, usunąłem z treści mnie interesującej wszystkie balastowe niepotrzebne bzdury i pozostało to co jest najistotniejsze w produkcji pszczelarskiej a właściwie dotyczy wieku matki i jej rasy,, procesu usuwania i poddawania, oraz niektóre spostrzeżenia dot. rodziny pszczelej jak choroba, łączenie , podział, matka trutowa, trutówki, a także jakość czerwienia matki młodej. Wszystkie te informacje przekazuje mi jedna pineska pomalowana na właściwy kolor- roku znakowania matek- z właściwym znaczkiem oznaczającym jej rasę .Pineska ma 30 pozycji w tylnej desce dennicy każdego ula.

Poszczególne pozycje pinezki na tylnej desce dennicy.


Rysunek przedstawia zarys tylnej deski dennicy. Przez środek deski pionowo i poziomo są dwie wyobrażalne środkowe osie względem których wyznaczyłem poszczególne pozycje pineski. Pineski zakładane tego roku/ 2009/ będą miały podstawowy kolor zielony - tak jak znakowane tego roku matki. By mieć rozeznanie jakiej rasy matka jest w ulu - dla każdej rasy przyporządkowałem na pinesce inny biały znak - jak na rys z prawej strony: Nieska ma białą kropkę Vigor V ,Buckfast kreskę , kaukaska trzy kropki a matka o niewiadomym pochodzeniu, z cichej wymiany czy przypadkowa oznaczana jest pineską o jednolitym kolorze Tą pineską oznaczam też wystąpienie choroby w tym roku a niekiedy również żądliwość rodziny. Wiosną na ulu są pineski o kolorze z poprzedniego roku i kilka z przed 2 lub 3 lat. Pineski tegoroczne trafiają na ul od wiosny w poz 8 - 12 a od poz 16 - pod koniec maja wraz z procesem wymiany matek. Każdego roku zimą przygotowuję zestaw pinesek na palecie która jest stale w Polonezie, używanym tylko do obsługi pasiek.

 

Na tej desce dennicy najczęściej jest jedna pineska, ale może ich być do 3 np stwierdzona choroba w ulu - pineska we właściwym miejscu ula jest przez 5 lat. Podczas wizyty na pasiece przechodząc z tyłu uli w ciągu 2 - 3 minut mam pełne rozeznanie o interesującym mnie zakresie wiedzy i czynnościach do wykonania. Aby ten system mógł być sprawny musiałem niektóre czynności w pasiece wykonywać natychmiast - bez odkładania ich na później, i dobrze na pamięć nauczyć się znaczenia treści dla odpowiedniego położenia pineski Wyeliminowałem wszystkie spostrzeżenia dot. wielkości produkcji, ilości zabranych ramek z czerwiem i pokarmem itp. ponieważ są to czynności jednorazowe , sporadyczne, nie mające znaczenia w dniach następnych.. Straciły na znaczeniu wszystkie informacje o nastroju rojowym o rodzinach wyrojonych i o rojach ponieważ ten temat jest epizodem w pasiece- temat prawie nie istnieje. Ul traktuję jako jednostkę produkcyjną o najwyższych parametrach produkcyjnych- gdzie dodawanie czy odejmowanie ramek jest czymś jednorazowym nie wymagającym kontroli. Jeśli od tego odstaje rodzina- jest łączona.-jeśli rodzina jest chora - od razu trafia na osobne pasieczysko i najczęściej łączona z innymi tego typu i dopiero jako duża jednostka poddana leczeniu, kwarantannie, czasami łączeniu ponownemu , wymianie matki i te pojedyncze egzemplarze trafiają dopiero na grykę. Po każdym przeglądzie ula są jakieś spostrzeżenia które wyrażają się zmianą położenia pineski lub nie


Zdjęcie palety pinesek przygotowanych na 2007 rok.

 

-------------------------------------------------

 

Znaczenie poszczególnych pozycji pineski

 

Poz 1/ Oznacza zamiar natychmiastowej wymiany matki jeśli nie zdążę ją usunąć w trakcie przeglądu i nie mam zamiaru rodziny łączyć z inną. Ta decyzja jest nieodwołalna. Może to być matka uszkodzona, źle czerwiąca, zbyt żądliwe pszczoły. Z reguły podczas następnego przeglądu usuwam ją z ula przygotowując pod ten zabieg matkę młodą . Wiosną wchodzi jeszcze w grę zsypanie rodziny podczas następnego przeglądu, ale ta decyzja zapada w trakcie tego przeglądu.

 

Poz 2 / Oznacza że matkę w tym ulu trzeba w przyszłości wymienić. pineska trafia w to miejsce / 3 cm od brzegu/. Jeśli matka odstaje od matek najlepszych, ale jeszcze produkuje na znośnym poziomie. Również wtedy gdy zobaczę matkę uszkodzoną - np z oderwaną nogą czy skrzydłem, a czasami matkę o podejrzanie wolnych ruchach. W zasadzie matki tak oznaczone wymieniane są też w miarę możliwości jak najwcześniej - zwykle w pierwszej połowie sezonu.

 

Poz 3 / tak samo jak w poz 2 ale z uzasadnionych powodów matkę chcę przetrzymać jak najdłużej np w odkładach, albo mimo stwierdzonych wad zewnętrznych jeszcze czerwi świetnie. Matki te w większości wymieniam w sierpniu, ale traktuję to jako wymianę konieczną. Jeśli zastanę wiosną tak oznaczony ul to oznacza że nie zdążyłem tego dokonać jesienią i pineskę przestawiam w poz 1 i matka wymieniana jest w pierwszej kolejności.

 

Poz 4 / Oznacza matkę trutową w ulu . Pineska trafia w to miejsce jeśli stwierdzam że w ulu czerwi matka trutowa. To zmusza mnie do podłożenia do tego ula matki młodej przy najbliższym przeglądzie lub zsypanie jej z inną rodziną . W tym przypadku zwykle jej nie odszukuję na 99% pszczoły przez ciasto przyjmą każdą matkę unasienniona czerwiącą i na 90 % każdą młodą nieunasiennioną a tę trutową same usuną z ula. Wiosną taką rodzinę łączę z najbliższą.

 

Poz 5/ Oznacza że w ulu czerwią trutówki. Taka rodzina jest do kasacji. Zwykle na zasadzie wygubienia pszczół. Ul co kilka dni przestawiam w inne odległe miejsce na pasieczysku. W ten sposób- robiąc szczególnie to w dni ciepłe powoduje się że pszczoły powracające z pożytkiem trafią do sąsiednich uli i będą przyjęte oraz je swoją obecnością wzmocnią. Ok 10% pszczół odnajdzie jednak ul i powróci do niego lecz po 3 - 4 takich przestawieniach w ulu pozostanie ich garstka - te pszczoły likwiduję a plastry przetapiam. Wraz z zlikwidowanymi pszczołami usuwa się z pasieki trutówki - które nawet podczas wyrzucenia z ula mogą nalecieć do kilku uli i tam zabić matki. Do tej czynności przystępuję natychmiast po zauważeniu. Jeśli jest okres intensywnego lotu pszczół ul można przestawiać w każdy kolejny dzień lub nawet dwukrotnie w ciągu dnia ,ale odległości wtedy muszą być większe.

 

Poz 6/ Oznacza brak matki w ulu. Na tym etapie nie interesuje mnie z jakiego powodu w ulu jej nie ma. - czasami jest to spostrzeżenie , czasami - i to najczęściej jest to matka usunięta do wymniany, czasami po zabraniu do odkładu, czasami po poddaniu młodej matki zaginie w locie godowym , lub po poddaniu zabiją ją pszczoły., i tp. To oznaczenie oznacza że w następnym przeglądzie/3 - 7 dni / do tego ula trafi matka w klateczce w stanie zamkniętym przez con 2 dni., lub matecznik- ale to rzadko. A rodzinę trzeba dokładnie oczyścić z mateczników przypadkowych. Podczas własnej produkcji matek użytkowych gdzie cykl wylęgu jest co 1 - 2 tygodnie , udaje się zsynchronizować usuwanie i poddawanie w taki sposób, że ma to formę płynnych czynności podczas każdego rutynowego pobytu na pasiece.

 

Poz 7/ W ulu matki chyba nie ma . Na podstawie przeglądu , bladź to uzłośliwienia sie pszczół, zachowania na wylotku, - sporadycznie roju - określam to moje spostrzeżenie. Jeśli podczas przeglądu jest brak czerwiu i mam podejrzenie że w ulu nie ma matki wstawiam pineskę w to miejsce a ul otrzymuje 1 ramkę z jajeczkami i najmłodszym czerwiem. Jeśli nie ma matki to pojawiają się mateczniki a jeśli jest ,to na 50% przypadków matka rozpocznie czerwienie , ponieważ pszczoły muszą zacząć produkować mleczko. W tym przypadku musi być wykluczony stan rojowy. Taką ramkę z jak największą ilością jajeczek i najmłodszym czerwiem wstawiam też do ula z młodą matką która zbyt opóźnia rozpoczęcie czerwienia. W to miejsce trafia też pineska tegoroczna jeśli wcześniej była poddawana młoda matka i wszystko wskazuje na to że jej brak. Ramkę z jajeczkami lub najmłodszym czerwiem wstawiam zawsze jako trzecią od lewej strony i kiedy podczas kolejnego przeglądu widzę na ulu oznaczenie ,,chyba brak matki” - nie przeglądam całego ula tylko wyciągam ramkę trzecią i decyduję po jej obejrzeniu. Jeśli są mateczniki, to z marszu podkładam młodą matkę w klateczce a mateczniki lub ramkę w całości usuwam z ula.

 

Poz 8 - 12- to miejsca na choroby. Pineska założona tego roku z kolorem zielonym będzie na tym ulu przez 5 lat aż jeśli choroba się nie powtórzy po 5 latach na wiosnę będzie zdjęta. Ramki z takiego ula po zabraniu miodu są przetapiane, a korpusów gniazdowych się nie zabiera- podstawowe zestawienie jest przez 5 lat. Dennice w tych ulach podlegają intensywnej dezynfekcji - kilkakrotnie w ciągu całego sezonu. ramki z tych uli nie są brane do tworzenia odkładów. Do tych uli podaje się do oporu wenzy do odbudowy - szczególnie części gniazdowej.

 

Poz 16 Oznacza że w ulu był pozostawiony matecznik na wyjściu. Mógł to być matecznik z matką użytkową F-1 wtedy będzie pineska z odpowiednim znaczkiem, mógł to być matecznik z cichej wymiany lub ratunkowy który założyły sobie pszczoły, wtedy pineska będzie jednokolorowa. Zwykle już matki F - 2 mają pineskę jednokolorową, ale zwykle jest ona tam rzadko.

 

Poz 15 /oznacza że do ula poddałem matkę nieunasiennioną w klateczce, która z niej nie może wyjść

 

Poz 14 /oznacza że w ulu jest matka nieunasienniona w klateczce , ale pszczoły mają do niej dostęp przez ciasto.

 

Poz 13/ oznacza że w ulu na wolności jest matka nieunasienniona

 

Ten pionowy rząd pozycji od poz 16 - 13 oznacza proces poddawania matki nieunasiennionej a pineska trafia w konkretne miejsce w zależności od czynności a 13 - ta od spostrzeżenia.

 

Poz 19/ to tak samo jak poz 15 oznacza że w ulu jest zamknięta - bez możliwości wyjścia matka ale unasienniona

 

Poz 18 / tak jak poz 14 oznacza że w ulu jest matka ale unasienniona do której pszczoły maja dostęp przez ciasto

 

poz 17/ tak jak poz 13 - oznacza że w ulu jest na wolności poddawana matka ale unasienniona .

 

Poz 24 / oznacza że młoda tegoroczna matka w ulu rozpoczęła czerwienie. W tym miejscu nie ma dla mnie znaczenia czy ona przed poddaniem była zapłodniona czy nie, pozycja ta po prostu oznacza początek czerwienia młodej tegorocznej matki. Pozostawienie pineski w poz 24 do drugiego roku , oznacza że matka czerwi dobrze ale niczym szczególnym mnie nie zachwyciła.

 

Poz 25/ W to miejsce trafia pineska jeśli w trakcie kolejnego przeglądu stwierdzę że młoda tegoroczna matka czerwi wyjątkowo dobrze. Oznacza to jej zatwierdzenie jako użytkową na ten i następny sezon Na poz 24 lub 25 pozostaje zwykle pineska do drugiego sezonu.

 

Poz 26/ Tę pozycję zajmuje pineska jeśli po kolejnym przeglądzie czerwienie młodej tegorocznej matki mi się nie podoba. Zwykle jeśli spostrzeżenie się powtórzy pineska trafia w poz 1oznaczającą natychmiastową wymianę młodej tegorocznej matki. Zwykle jeśli matka zacznie czerwić dobrze to pineska nie wraca na pozycje poprzednie lecz zajmuje kolejną - czyli 27. Dla mnie to ma takie znaczenie że w przyszłym roku stanowi podstawę do tego że zatwierdziłem ją na drugi sezon po wcześniejszych zastrzeżeniach. Jeśli wiosną następnego roku zaobserwuję jakiekolwiek - nawet drobne odchyłki w czerwieniu - pineska trafi w poz 1 - oznaczająca natychmiastową jej wymianę. Zwykle matki z takim oznaczeniem są wymieniane najszybciej w trybie nadzwyczajnym na matkę która u mnie wylęga się ok 20 maja- a często rodzinę przeznacza się do połączenia.

 

Poz 27/ oznacza zatwierdzenie matki na następny sezon . Zwykle w to miejsce trafia pineska z poprzedniego roku- czyli wiosną jest to pineska sprzed 2 i więcej lat. Ubiegłoroczne matki - nie wszystkie przeżywają bez szwanku, te wadliwe się jak najwcześniej wiosną wymienia , reszta produkuje przez następny sezon, a te co do końca są wyjątkowo dobre zatwierdza się umiejscowieniem pineski w to miejsce. resztę która odstaje od najlepszych wymienia się w lipcu i sierpniu a nawet we wrześniu łącząc z bezmatkami całe rodzinki z matkami czerwiącymi. W ulu z takim oznaczeniem matki w zasadzie od 10 lipca się już nie kontroluje, jednak pod koniec sierpnia sprawdza się stan rodziny i jeśli coś nie gra przewiduje się rodzinki zapasowe i ew. wymianę robi sie po zabraniu matki przez zsypanie z rodzinką z ulika. Pineski tegoroczne trafiają w to miejsce jak opisałem w poz 26

 

Poz 28/ Umiejscowienie pineski w poz 28 oznacza ż pszczoły żądlą i że jest to ich sprawdzona cecha. W tym miejscu może być ta sama lub dodatkowa pineska o kolorze w roku stwierdzenia żądliwości. Zwykle ta pozycja oznacza tak jak poz 2 - wymianę matki, a jeśli stwierdzenie jest jesienią to oznacza polecenie na wiosnę wywieźć rodzinę z miejsca stacjonowania pszczół nieżądliwych. Zwykle mam takie jedno pasieczysko gdzie zwożę wszystkie pszczoły żądliwe / kilkanaście uli/ Na tej pasiece obowiązuje założenie kapelusza /czego nie lubię/ i w dosyć wczesnym okresie wymieniam matkę na F 1 - bo szczególnie nieski lubią sobie wymienić same matkę a te bywają już żądliwe.

 

Poz 29/ Oznacza żądliwość uzależnioną od warunków- zimno i wiatr- tego nie lubią pszczoły kaukaskie chociaż w dobrej pogodzie są jednymi z najłagodniejszych / Woźnica/ Część krzyżówek zachowuje się tak samo . Takie oznaczenie na ulu nakazuje mi w czasie przewożenia ustawić je w miejscu dobrze nasłonecznionym i zawietrznym, lub zawieźć je do takiego pasieczyska gdzie panują takie warunki, a w dalszej kolejności też wymienić matkę - choćby była najlepsza.

 

Poz 30/ Jest to zwykle pierwsze spostrzeżenie dotyczące żądliwości. Jeśli pszczoły z nieustalonych przyczyn żądlą po otwarciu ula może być wiele przyczyn: brak matki, nalot pszczół żądliwych, choroba pszczół, przytrucie itp. Podczas kolejnego przeglądu koryguję to spostrzeżenie i podejmuję stosowaną decyzję wynikającą z obserwacji.

 

Poz 20/ Tę pozycję pineska zajmuje bardzo rzadko. Ale jeśli nastąpi nieoczekiwany niespodziewany nastrój rojowy w całej pasiece lub w większości rodzin, a brakuje czasu na inne zabiegi przeciwrojowe - poszczególne rodziny czasowo dzieli się zabierając korpus gniazdowy w inne miejsce na pasieczysku a potem podejmuje działania w zależności od potrzeb i okoliczności. Tę czynność podziału zwykle trzeba zrobić natychmiast, jednak jeśli jest to niemożliwe - w najbliższych 1 - 2 dniach i wtedy to oznaczenie pomaga w identyfikacji.

 

Poz 23 /zajmuje pineska najczęściej wiosną. W czasie przeglądu stwierdza się, że rodzina jest za słaba, lub z innych powodów słabo się rozwija. Pineska w tym miejscu oznacza likwidację matki w tej rodzinie i łączenie jej z inną rodziną - najczęściej sąsiednią.

 

Poz 21/ Też dotyczy właściwie tylko wiosny. W niektórych ulach - szczególnie kaukaskich jest wczesną wiosną tyle pokarmu że brakuje miejsca do czerwienia. W takiej sytuacji samo odsklepianie na ramkach niskich niczego nie da - trzeba sięgać po ramki z dolnego korpusa. Niektóre są wypełnione i zasklepione po same brzegi a w pasiece bywają ule gdzie tego pokarmu jest za mało . Przed przeglądem trudno stwierdzić co i jak przestawić. To oznaczenie pozwala mi po przeglądzie lub podczas następnego przeglądu pozamieniać efektywnie ramki między ulami.

 

Poz 22 /To oznacza jak wyżej wspomniałem że w ulu pokarmu jest zbyt mało i tu muszą trafić ramki z tych uli w których jest jego nadmiar. W przypadku gdy stwierdzę w większości uli mało pokarmu pozwala mi to na błyskawiczne zliczenie tych uli i zwykle podejmuję wtedy decyzję o karmieniu z pasieczyska. / nie stosuję w takich przypadkach karmienia ciastem- chyba że byłby to stan krytyczny a pogoda uniemożliwi pobranie syropu/ ale tak jeszcze się nie stało.

Tych oznaczeń praktycznie nie stosuje się jeśli w pasiece są np same NeSki, natomiast jeśli są kaukaskie lub ich krzyżówki ,wtedy są czasami ekstremalne sytuacje pokarmowe w ulach, to znaczy Nieski dają się obrabować a kaukaskie mają zawsze pokarmu na zimę po same brzegi.

 

Jeśli w poz od 20 - 22 potrzebne są 2 oznaczenia , wpinam 2 pineski takiego samego koloru i oznaczenia. Jak wspomniałem wcześniej na ulu jest tylko jedna pineska a tylko wyjątkowo podczas stwierdzenia choroby i żądliwosci może być ich do 3 a w przypadku tego dodatkowego oznaczenia 4 pineski , ale tego jeszcze nie było zwykle w 95% uli jest pineska jedna w pozostałych dwie.. Właściwie żądliwość też określa się tą jedną pineską podstawową.

Z opisu może wynikać że wszystkie czynności są przypisywane jednemu ulowi i w wykonaniu prac w jednej pasiece jest wielka różnorodność. Tak jednak nie jest. Oprócz wiosennego oddzielenia pszczół najsilniejszych w jedną pasiekę w której właściwie tego roku matek nie planuje się wymieniać/ chociaż w praktyce jest różnie/ tworzę z rodzin w których zaplanowana jest konieczna wymiana matek wraz z matkami starszymi inną pasiekę a czasami nawet dwie po ok 40 ulu i na dobrą sprawę większość matek w tych pasiekach wymienia się w jednym czasie, lub wymianę planuje się na dwie tury. Planując wiosną wywożenie pszczół bierze się pod uwagę wiele takich czynników które pozwalają potem mieć cały zestaw rodzin w jednym miejscu w których wykonać trzeba mniej więcej ten sam zakres czynności. Już od początku maja pszczoły są rozwiezione w ok 6 miejsc- w tym systemie i pod konkretną pasiekę planuje się konkretny zakres czynności.

W pasiece są też reproduktorki poszczególnych ras wtedy na tylnej desce dennicy na samym środku są 2 pineski oznaczające rasę i wiek. W tych ulach nie przewiduję systemu informacyjnego jak w pozostałych ulach ponieważ ule te nie są nastawione na produkcję miodu, lecz wyłącznie na pozyskiwanie materiału do produkcji matek użytkowych dla całego gospodarstwa i ostatnio coraz więcej na zewnątrz. Od reproduktorek stojących cały czas w jednym miejscu pobieram miód tylko raz w roku przy końcu sezonu - wyjątkowo tego roku było go sporo.

 

Zasadniczym i podstawowym traktowaniem pszczół jest ich ocena podczas każdego przeglądu , jakby od nowa- niezależnie od wcześniejszych zasług rodziny pszczelej.. Szczególnie u pszczelarzy amatorów budzą się takie zgubne uczucia, oraz u pszczelarzy skrupulatnie pilnujących numerków.. O konkretnym ulu z danym numerkiem w małej a nawet średniej pasiece pszczelarz może opowiadać co działo się z nim każdego roku - 10 lat wstecz, ale po co mi to wiedzieć jeśli sprowadzam matki z profesjonalnych zarodowych pasiek nie zajmując się w ogóle pracą hodowlaną i uszlachetnianiem rasy czy linii? Podczas oceny rodziny powinny odgrywać rolę dwa kryteria albo matka jest dobra albo do wymiany, albo czerw jest dobry albo nie, albo rodzina jest zdrowa albo chora i td. Nie można dopuszczać wartości pośrednich. Każde usprawiedliwianie matki pszczelej czy rodziny w całości to pszczelarski błąd merytoryczny. Ul jest jednostką rozwojową do ok 1 maja a od tej daty już jest też jednostką produkcyjną - jeśli odstaje to dlaczego? Jeśli nie rokuje jeszcze produkcji miodu przez miesiąc to po co go trzymać? Połączone 2 takie rodziny za tydzień czy dwa zaczną produkować.

 

Takie traktowanie rodzin pszczelich pozwala mi na bezproblemową jednoosobową obsługę ponad 200 rodzin . Zazimowałem ich 253.Tego roku pszczoły stały w 9-ciu miejscach oddalonych od siebie o kilka kilometrów , a na gryce o ponad 30 km. Pomoc w pasiece potrzebuję tylko przy miodobraniu i transporcie , przy czym do miodobrania na pasiece i transportu potrzebuję każdorazowo 1 osobę.

 

Oczywiście transport rozwiązała mi przyczepa którą wykonałem ub. zimy własnoręcznie, według własnego pomysłu do przewożenia w jednym poziomie 40 uli. Przystosowana do podłączenia do samochodu oraz do ciągnika rolniczego.